Svatební fotografie 3x jinak aneb jak (ne)nechat nafotit svatbu

Pokud ze svatební fotografie nedýchá ta správná atmosféra je jako prázdný zašlý rám bez obrazu uvnitř! Tři možnosti, jak nafotit svatbu.

Ilustrační foto:

submenu:
Svatební fotografie - úvod
Svatební fotografie z rukou strýčka = nevyhnutelná katastrofa
Svatební fotografie v podání kamaráda Martina
Svatební fotografie z rukou profesionála
Svatební fotografie - ideál
Svatební fotografie na závěr


Mezi důležité předsvatební zařizování určitě patří také výběr fotografa. Pojďme se podívat na několik možností, jak se s touto nelehkou volbou vypořádat, abyste místo uměleckých portrétů, na které budete hrdí, neměli hromadu nezajímavých obrázků, které se z nejspodnějších šuplíků postupně přesunou na půdu nebo do sklepa. Svatební fotografie ze které nedýchá ta správná atmosféra je jako prázdný zašlý rám bez obrazu uvnitř.

Život je plný možností a nepředvídatelných zvratů, ale nabízí také věci, které jdou naplánovat nebo alespoň vytušit a svatební fotografie se podle vašich představ určitě zorganizovat dá. Pokud chcete aby snímky za něco stály, určitě nestrčíte kompakt do ruky strýčkovi Karlovi nebo tetě Matyldě, ale raději poprosíte kamaráda Martina, o němž víte, že dobře fotí, a nebo vsadíte na profesionála. Zatímco strýček/tatička znamená opravdovou kalamitu, zbylé dvě možnosti dopadnou určitě lépe a mají své výhody i nevýhody.

Svatební fotografie z rukou strýčka či tetičky = nevyhnutelná katastrofa...

"Ty, Karle, "poslůchaj", tady sa to zapíná, tu máš spůšť a tůto páčků sa "zůmuje". Můžete se spolehnout, že tohle je nejjistější cesta, jak se po celý zbytek života dívat na fotky, na kterých budete mít useknuté nohy, obličej přesně uprostřed snímku a horní část bude vyplňovat bílá nic neříkající zeď. Svědka se na záběr vleze maximálně půlka a že strýček stihne vyfotit polibek o tom si můžete nechat jenom zdát. No a pokud se mu to přece jenom podaří, obrázek bude vypadat asi tak, že kdesi v dálce je tajemná postava v bílém a někoho objímá. Možná to byl jenom sen, soudě podle toho, jak je to všechno rozmazané... Samozřejmě se najdou tetičky, kterým se budou i takové fotky líbit ale... dvě tři vlaštovky jaro nedělají...

Svatební fotografie v podání kamaráda Martina...

Martin vás zná a vy jeho. Budete se cítit uvolněnější a také vás to vyjde mnohem levněji než profesionální fotograf, pokud je tedy Martin skutečným kamarádem. ALE... zkuste si odpovědět na pár otázek:

Jste schopni opravdu objektivně posoudit, že Martin fotí dobře?

  • Má zkušenosti s reportážní fotografií?
  • Dokáže vás stylizovat do póz, které budou vypadat přirozeně?
  • Má slušný fotoaparát?

Pokud už Martin na nějaké svatbě či jiné významné události fotil, není nic jednoduššího, než si nechat ukázat snímky a zaměřit se nejenom na technickou dokonalost, ale také na to, jaká je ze snímků cítit atmosféra, zda se Martinovi podařilo zachytit nějaký vtip, pěkný detail, či cokoli zajímavého nebo charakteristického... Prohlédněte si stylizované portréty.

Jak se na nich lidé tváří?
Dokázal je Martin rozesmát, uvolnit?
Vybral vhodné pozadí, které neruší a je příjemně rozmazané?

Váš kamarád by měl v každém případě fotit jednookou zrcadlovkou, buď klasickou kinofilmovou (a nebát se šetřit filmem) a nebo digitální. Pokud má obyčejný digitální kompakt nebo smartphone (co "dobře" fotí), nepočítejte se stoprocentním výsledkem - pozadí nebude příjemně rozostřené a u větších výtisků se na snímcích může vyskytnout nepříjemný šum (zvláště v tmavých místech).

Pokud je Martin opravdu mimořádně šikovný a má dobrou výbavu, může být jeho svatební fotografie srovnatelná s prací od profesionálního fotografa. Navíc je obrovská výhoda, že vás Martin bude provázet po celou dobu svatby a tím pádem mu neunikne nic zajímavého...

Na druhé straně však může nastat velice nepříjemné rozčarování, že ty fotky přece jenom nejsou to pravé ořechové a že Martin vlastně zas tak šikovný není... To už se nedá vzít zpět a možná i váš vztah s kamarádem může trochu utrpět.

Oželte pár tisíc (které by stejně velice rychle zmizely kdo ví kde) a obraťte na profesionála.

Svatební fotografie z rukou profesionála...

Pravděpodobnost, že tohle je nejsnazší cesta k vaší největší spokojenosti je opravdu velká. Profesionál má špičkové vybavení a velké zkušenosti. Dokáže být ve správný okamžik na správném místě a to je u reportážní fotografie zásadní. Polibek už se nebude opakovat! Svědek se podruhé nepodepíše! Družička se nemusí víckrát zasněně podívat na nevěstu... Profík to ví, profík na nic nečeká, profík mačká spoušť. Ani jemu nevyjde všechno, ale vyjde toho hodně...

No jo profíci, ale i mezi nimi jsou velké rozdíly. Jak vybrat toho správného? Určitě se podívejte na nabídky fotoslužeb na internetu a projděte si foto-obchody a foto-studia ve vašem okolí. Až vám budou ukazovat svatební fotografie nezapomeňte, že se na nich mohlo podílet víc lidí. Vyberte si konkrétního fotografa, jehož styl vám je nejbližší a termín zamluvte co nejdřív. Předem se také dohodněte na ceně a všech důležitých náležitostech - kolik snímků chcete, zda jenom reportáž v kostele či na úřadě, nebo potom také v parku či ve studiu. V každém případě trvejte na tom, že společně s papírovými fotkami budete chtít také negativy nebo soubory na CD, abyste si mohli nechat fotografie kdykoliv vyvolat také pro příbuzné a přátele, nebo si nechat zhotovit zvětšeninu nad postel v ložnici...

Mnohá studia a fotografové nabízejí, že vaše snímky zkrášlí různými třpyty, hvězdičkami a dalšími desítkami efektů, které i z pěkného záběru udělají kýč. Raději se těmto ozdůbkám vyhněte. Možná, že dnes vypadají celkem přijatelně, ale vkus se mění stejně rychle jako móda a za pár let budou vyvolávat spíš úsměv.

I mezi profesionály jsou obrovské rozdíly. Jsou takoví, a naštěstí je jich menšina, kteří nejsou schopni odvést ani dobrou řemeslnou práci. Dál jsou tu "poctiví dělníci" kteří své řemeslo dělají naplno a výsledky jsou solidní, ale nemůžou se srovnávat s těmi, kdo k řemeslnosti dokáží přidat i nádech umění. Ti vám za žádných okolností vzpomínky na svatbu nepokazí a vy se budete mít celý život na co dívat a znovu vše prožívat. V přirozenosti je největší krása. Opravdu dobrého fotografa poznáte právě podle toho, že jeho snímky působí uvolněnou atmosférou bez strnulých póz a dokáže zachytit vtipné i dojemné okamžiky...

Svatební fotografie z více zdrojů aneb varianta ideál

Profesionální fotograf s citem pro umění v kombinaci s kamarádem Martinem, který fotí slušně, je bezpochyby ideální řešení. Budete mít spoustu uměleckých záběrů, jak ze samotného obřadu (který je opravdu těžké dobře nafotit), tak pěkných snímků z parku. Martin se postará o doplnění fotek z obřadní síně či kostela a navíc určitě zvládne zachytit uvolněnou atmosféru večerní zábavy a všech ostatních událostí, u kterých už profesionál nebude.

Na závěr

V žádném případě výběr dobrého fotografa nepodceňujte. Fotky jsou to první co budete ukazovat přátelům a známý. Album můžete vzít kamkoli sebou a každý bude mít za pár minutu představu, jak vaše svatba probíhala. Největší hodnotu budou mít ale snímky pro vás a vaše nejbližší. Kdyby vám někdo nabídnul 20 tisíc korun, za všechny vaše svatební obrázky (včetně všech negativů a souborů uložených na CD) a vy už byste nikdy neměli možnost je znovu získat, nezbyla by vám ani jedna jediná svatební fotografie, přistoupili byste na takový obchod? Hodnota vzpomínek se nedá tak snadno převést na peníze. Myslete na to, až budete váhat mezi strýčkem Karlem a profesionálním fotografem.


Široká nabídka snubních prstenů