Může čas a doba obřadu ovlivnit svatební fotografie?

Co dělat, když chcete mít ještě krásnější svatební fotografie než krásné? Jak fotografii ovlivní správné denní světlo? Ve které denní a roční době mohou vzniknout nejlepší fotografie ze svatby?

Foto: AMAKA tým

I s ohledem na budoucí krásné fotografie se často úzkostlivě plánuje rozvržení prostoru, svatební dekorace, typ účesu, styl šatů nevěsty a mnoho dalších prvků. Velmi často se však zapomíná na to zásadní, co může v nemalém procentu podpořit práci fotografa a tím i kvalitní výsledek jeho práce… O tom, jak roční doba a denní hodina mohou ovlivnit vaše fotografie, si dnes v našem článku budeme povídat.

A hned v úvodu začneme otázkou:

„Proč se obecně nebere tolik ohled právě na hodinové určení svatby?“

Hlavním důvodem je často upřímná snaha snoubenců vyhovět představám jak svatebních hostů, tak oddávajícím. Obě skupiny mají obvykle své zažité stereotypy, které nechtějí z nejrůznějších důvodů měnit.

Milovníci tradic a pamětníci zde jistě namítnou:

„Vždy se fotilo tak, abychom mohli jít pohodlně na oběd a oddávající brzy domů!“
... „A Nikomu to nevadilo!“

To, že takový postup u nás byl a je tradicí v posledních dvaceti letech však neznamená, že je to ideální řešení, a že jinde v zahraničí to mají nastavené stejně.

Opak je pravdou!

Podle zahraničních článků a fotografií, které vás i nás nejvíce oslovují, si právě snoubenci v cizině velmi často volí úplně jinou dobu obřadu, než právě polední hodinu.

Fixace Čechů na oběd je zkrátka překážkou dobré svatební fotografie!

Abychom však odpověděli výše citovaným skeptikům: „Dříve to opravdu nikomu nevadilo! V současné době však dochází k výraznému posunu požadavků kladených na fotografa a jeho výslednou práci!“

A co tuto změnu nároků způsobilo?

Je to hlavně díky internetu, který umožňuje srovnání kvality a způsobu práce kolegů z celého světa. To vede v posledních patnácti letech k obrovské popularizaci svatební fotografie, která se z úrovně čistě reportážní přesouvá do sféry umělecké a kreativní. Začíná se tak mnohem intenzivněji propojovat celá paleta stylů a trendů. Můžeme opět jmenovat: reportážní, fashion, beauty, někdy pak i glamour, makro, cestovatelská…

Vše tak podléhá módě a představám klientů.

Situace je tedy jiná a s tím i nároky na výsledné snímky. Proto se dostává do popředí zájmu fotografa právě i doba a čas svatebního dne. Abychom tedy doporučili tu optimální chvíli, tak vám připomene notoricky známou poučku všech fotografů:

Dobré světlo = základ krásných snímků!

Z práce se světlem vychází veškerý um profesionálního fotografa a každý z nich vám potvrdí, že to nejlepší světlo je v ranních nebo večerních hodinách.

Klidně to vyzkoušejte:

Oslovte třeba deset vámi vybraných svatebních fotografů s dotazem, která denní hodina je nejvhodnější pro krásné svatební snímky. Jsme přesvědčeni, že ani jeden z nich vám neodpoví jinak, než my. Pro zvídavé čtenáře pak celou věc vysvětlíme ještě více do podrobností: Důvodem je úhel hlavního světla – Slunce. To vám nejvíce lichotí v ideální pozici 20°-35° nad horizontem. V té chvíli prochází paprsky větším objemem atmosféry. Světlo získává různou barevnost, více se rozptyluje a má opravdu celou řadu dalších předností.

Polibek nevěsty a ženicha na houpačce, AMAKA tým.

V kontrastu k tomu je nejhorší variantou právě polední – obědové slunce. Je příliš agresivní, stíny se tvoří přesně tak, jak nechcete a váš obličej často nabývá prazvláštních tvarů. Takové polední světlo zvyšuje kontrasty, takže ve stínu je na fotografii tma, na světle jsou pak často přesvětlená místa. Díky dynamice vám vystoupí více vrásek na tváři, budete mhouřit oči a všelijak se šklebit. Problémů je moc a nevěřte tomu, že nějaký externí blesk toto vše zkompenzuje. Letní polední slunce je tak silné, že byste museli na vašem obřadu vystavět filmový ateliér za milion, aby byl problém uspokojivě vyřešen.

Není pak opravdu lepší a levnější se důkladněji zamyslet nad hodinou vašeho obřadu?
Nevyniknou pak lépe všechny ty krásné detaily, na kterých jste si dali tak záležet?

Není pak opravdu lepší a levnější se důkladněji zamyslet nad hodinou vašeho obřadu? Nevyniknou pak lépe všechny ty krásné detaily, na kterých jste si dali tak záležet?

Aby to však nebylo tak jednoduché, do hry nám vstupuje ještě roční doba:

Jak může „světlo roční doby“ podpořit dobrou práci fotografa a jakým způsobem hodinu a roční období vhodně zkombinovat, to si řekneme v dalším díle: „Jak může čas a doba…“


Hezký den a dobré světlo přeje

Tým AMAKA – Martin a Katka
www.svatebni-fotos.cz
Široká nabídka snubních prstenů