Co vám profíci neřeknou o výběru svatebního fotografa?

Taky jste už přečetli řadu článků o tom, jak si vybrat svatebního fotografa? A pořád v tom nemáte úplně jasno? Nyní se na toto téma podíváme trochu jinak a méně obvykle! Podělíme se s vámi o naši zkušenost v podobě krátkého zamyšlení a tipů. Článek Vám pomůže při výběru toho správného svatebního fotografa.

Foto: AMAKA tým

Co myslíte, že vám ti profíci v oboru svatební fotografie nechtějí prozradit? Nám se zdá, že snahou všech je klást důraz na efekt: Například technické vybavení, slevy, všemožné zákaznické benefity, reklamy, fotobudky a řady dalších „vymožeností“. Naše kolegy v tomto chápeme, vše je totiž dáno dobou, trendy a nakonec i požadavky samotných zákazníků.

Myslíme si, že taková spousta lákadel umí asi pořádně zamotat hlavu většině párů. Možná také často přemýšlíte nad tím, co je a není důležité. Jaké výhody jsou skutečné? Jaké naopak jen „naoko“?
My vás však můžeme uklidnit:

„Nic z toho není podstatné! Proč?“

Obecně se fotografové nechlubí hlavně tím, co by je mohlo nějak poškodit nebo znevýhodnit oproti konkurenci. Je to logické. Na trhu se tak chová snad každý. Problém však nastává ve chvíli, kdy svá pozitiva fotografové ženou do extrému. V takovém případě pro vás vytváří iluzi dokonalosti, která by se dala shrnout do poučení:

„Já, já, já vše udělám, nafotím, dovezu, zpracuji, vytisknu a zařídím.
Já jsem zárukou dokonalé práce!“

Nevěřte však tomu! Takový člověk, mnohdy v upřímné snaze, slibuje něco, co není schopen dodržet. Fotíme opravdu řadu let a ideál dokonalosti je skutečně nereálný. Každý z profesionálů ví, že kvalita jeho práce je závislá na spoustě okolností, které ani nemůže přímo ovlivnit.

Například počasí, prostředí a aktuální podmínky, časové omezení, psychické rozpoložení fotografa, typ svatebních hostů apod. Díky tomu je počet hodnotných snímků proměnlivý a pohybuje se někdy mezi 30-70% z celkového počtu nafoceného materiálu.

Šťastní novomanželé. Nevěsta je v náručí ženicha. Svatební focení, AMAKA tým.

V zájmu prestiže svatebních fotografů se mlčí i o tom, že také amatérský nadšenec může vytvořit skvělé svatební fotky! Musíte ale počítat s tím, že jich bude výrazně méně! Odhadem tak 1-10%. Proto si vlastně berete někoho, kdo svatby zná, umí předvídat a dokáže reagovat na nečekané organizační změny a rozdíly světelných podmínek.

Krom toho profík má snahu vám fotky odevzdat zpracované, vytříděné a v co nejkratším čase. Kamarád nadšenec vám snímky nemusí předat nikdy – to se stává také celkem často.

Stejně tak si dejte pozor na naprosto nesmyslné sliby profesionálů, tak například: „Všechny svatební fotky vám vyretušujeme!“ To jsou jen planá přání blouznivců.

Pokud jste retušovali v životě byť jen jednu fotku, tak víte, jak dlouho to trvá. I v případě, že by dotyčný použil nějaký poloautomatický systém, tak stejně by se udřel v rámci dokončení vaší zakázky. Konkrétně u tohoto tvrzení tedy spoléhají fotografové jen na vaši neznalost a naivitu. A možná se snaží konkurovat tomu prvnímu fotografovi, který takové bláznovství vypustil do éteru.

Výše uvedené tedy shrneme do první důležité poučky:

„S profesionálem nebude vše dokonalé,
volbou profíka však zvyšujete počet skvělých fotografií!“

Na první poučení pak navazuje další nepopulární pravda. Pokud vybere mistra svatební fotografie, tak jste pro dobrou fotku udělali 2/3 práce. Takový člověk má zkušenosti, vizi, může vás vést a podpořit! Jste zvědaví co je u svatebního focení nejdůležitější?

„Nejdůležitější při svatebním focení jste Vy.. Vy samotní!“

Ano, za tu dobu naší praxe jsme zjistili, že i ten nejlepší svatební fotograf je jen částečnou zárukou úspěchu. Vy jste alfou a omegou celého projektu, na vaší touze po skvělých fotkách se ukáže, kolik výtečných snímků nakonec bude.

Polibek nevěsty a ženicha, svatební focení, AMAKA tým.

Samozřejmě, fotograf má snahu ze sebe vydat to nejlepší. Poradit vám v rámci osobní schůzky i během samotného dne. Bez vás se mu, ale nikdy nepovedou ty nejromantičtější a nejveselejší svatební fotografie. Proto prosíme, nezapomínejte na „veledůležité“ pravidlo, které málokdy uslyšíte:

„Spolupráce snoubenců s fotografem je základem výborných fotografií!“

Dalším zajímavým tématem jsou tzv. netradiční svatební fotografie. Vždyť přece každý chce mít něco, co není tak běžné a je svým způsobem originální. Moc fotek tohoto typu však na webu nenajdete. Čím to jen může být? Kde je tedy „zakopaný pes“?

Není to v tom, že by snad kolegové nebyli kreativní. Je to tím, že kreativita vyžaduje více času, experimentování, trpělivosti snoubenců a schopnosti fotografa trefit se do vkusu novomanželů, a protože je svatba tak rychlá a hektická, tak většina z fotografů obvykle propadá mírné panice a fotí tzv. „na jistotu“.

Novomanželé jdou spolu parkem, svatební focení, AMAKA tým.

Proto se tak často přefocují známé kompozice, pozice a styly. Pokud tedy chcete docílit něčeho velmi zajímavého, uměleckého a netradičního, tak dejte svému fotografovi prostor a čas. Pořádně se na osobní schůzce domluvte! Jsme přesvědčeni, že se vám to vyplatí! Proto nezapomínejte:

„Experimentování v oblasti svatební fotografie je hrou s ohněm!“

Občas se v praxi objevuje jeden neduh. Je to snad z popudu klientů, snad z nadšení kolegů, kteří se chtějí pustit do všeho, co jim svatební obřad nabízí k seberealizaci, a tak tu máme pracovníka který fotí, natáčí, aranžuje, koordinuje a všelikým jiným způsobem ozvláštňuje svoji nabídku.

Sami jsme kdysi také zkoušeli zapasovat do našich služeb i natáčení svateb. Neosvědčilo se nám to, a to jsme na práci dva. Jestliže fotíte a zároveň natáčíte či koordinujete, vždy je to na úkor kvality nebo počtu zachycených momentů. Chápeme vás! Mít takového snaživce je velmi lákavé, ale výsledky takové práce mohou být přinejmenším značně kolísavé.

Zkusíme to přiblížit ještě jinak a vtipněji. Znáte tu pohádku „O pejskovi a kočičce, jak pekli dort“? Když do toho dortu, rozumějte do fotografa, budete chtít nacpat všechno to dobré, tak nakonec vám z takové mňamky může být docela špatně. S ohledem na vše zde uvádíme toto jednoduché pravidlo:

„Někdy méně je více!“
„Proto fotograf fotí, kameraman natáčí a koordinátor řídí váš den.“

Nyní si vše pojďme ve stručnosti zrekapitulovat:

S profíkem se zvyšuje počet úžasných a romantických záběrů. Spolupráce je základem výborných výsledků. Pokud chcete netradiční fotky, tak se obrňte trpělivostí a dostatkem času. A nakonec fotograf má fotit a ne suplovat práci koordinátora a kameramana.

Pokud s námi souhlasíte a vezmete si naše pravdy za své, tak máte našlápnuto k výběru opravdu skvělého fotografa a zisku kouzelných snímků.

A závěrem ještě to nejdůležitější:

„Fotky a fotografa si vybírejte srdcem a podle vaší intuice.“

O fotografii nemusíte vědět moc! Musíte však poznat, které fotky vás osloví a ke kterým se budete i po letech rádi vracet.

Dále je dobré, když na webech budete hledat přesně takové snímky a až je najdete a oslovíte toho správného svatebního fotografa, tak se mu pokuste přednést vaši představu dokonalých svatebních fotografií a toho, co očekáváte!

Zapomeňte, pro tento moment, na akce a slevy, tj. na zbytečnosti které neoceníte a dejte na svoji intuici! Při výběru si prostě musíte říct: „Ano, tak toto chci!“ A pak to bude skutečně to pravé!

Tímto článkem jsme se snažili zaměřit vaši pozornost na prvky, které jsou více skryté, a proto se vám mohou jevit jako nepodstatné. Každodenní praxe nám však dokládá, že když se věnujeme našim klientům s ohledem na výše uvedené zásady, tak jsou s výsledky naší práce opravdu nadmíru spokojeni.

Přejeme vám mnoho štěstí, intuice a zdravého selského rozumu při výběru svatebního fotografa. Pokud budete volit od srdce, tak jsme přesvědčeni, že nebudete litovat!


tým AMAKA Olomouc – Martin a Katka Adamcovi
www.svatebni-fotos.cz

Široká nabídka snubních prstenů